PTT Çalışma Saatleri

By | Mart 9, 2016

PTT, Türkiye’nin ilk ve tek postacılık kuruluşu olarak günümüzde de hizmet veriyor. Kurum, 1840 yılında Posta Nezareti ismiyle faaliyete geçirildi. Bu yıllarda ülke genelinde posta hizmeti veriyordu. Daha sonra telgrafın Osmanlı’ya gelmesiyle 1855 yılında ülkenin her yerine telgraf hizmeti vermeye başladı. 1909 yılında telefonun da Osmanlı’da kullanılmaya başlamasıyla tüm ülkeye telefon hizmeti verdi ve PTT (Posta Telgraf Telefon) adını aldı.

PTT, geçtiğimiz yıllarda özelleştirilmiş olsa da Türkiye’nin tek posta teşkilatı olma özelliğini korumaktadır. Ülke genelinde altyapıya sahip olan PTT günümüzde kargo, para havalesi gibi hizmetler de veriyor. PTT şubeleri her yıl milyonlarca kişiyi ağırlıyor ve yoğun bir tempoyla hizmet vermeye devam ediyor.

Kurumun bünyesinde aynı zamanda bir banka bulunmaktadır. Daha önce de para havalesi hizmeti veren PTT, bu havale işlemlerinin daha kolay gerçekleşebilmesi için banka hesabı açmıştır. PTT Bank’tan hesap açtığınızda herhangi bir yerden gönderilen para doğrudan hesabınıza işlemektedir. Bu miktarı PTT kart ile alışverişlerinizde kullanabilir ve herhangi bir anlaşmalı ATM’den çekebilirsiniz.

08.30 – 12.30

12.30 – 13.30 (öğle arası)

13.30 – 16.30

PTT, sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında çalışıyor. 12.30 ile 13.30 arasında bir öğle molası bulunuyor. Ancak şubelerde aşırı yoğunluk olduğunda öğle tatili olmadan da hizmet verilebiliyor. Pazar günleri kapalı olan PTT, Cumartesi günleri de yarım gün olarak hizmet veriyor. Bununla birlikte PTT Bank’tan yapılan işlemler için bir saat sınırı bulunmuyor.

 

PTT Şubeleri Çalışma Saatleri Hakkında Merak Edilenler

PTT   Şubeleri açılış saati nedir?
PTT Saat 08:30 da açılır

PTT  Şubeleri kapanış saati nedir?
PTT saat 17:00 da kapanır

PTT Şubeleri  öğle tatili saati nedir?
12.30 – 13.30 saatleri arasındadır.

 

ptt çalışma saatleri

 

Bir Cevap Yazın